PROJEKT

Aktuálně řešíme mezinárodní společný projekt se Slovenskem v rámci programu Interreg. Součástí projektu je rovněž mezinárodní seminář. Ten je naplánován na podzim 2025 po realizaci pilotní části projektu – vyčištění a odbahnění malé vodní nádrže (mokřadu) v podobě slepého ramene Bečvy Střítežík – Lhotka nad Bečvou – Lešná u Valašského Meziříčí. Níže je uveden stručný sylabus plánovaného semináře:
- Mokřady a jejich důležitost
- Snižování jejich počtu a důvody tohoto stavu
- Dopad na stav krajiny
- Zvyšující se eroze půdy, pěstování nevhodných plodin
- Způsob obnovy původních mokřadů i budování nových
- Úloha a podpora státu
- Spolupráce vlastníků půdy, zemědělců, orgánů OŽP, správců povodí, ČRS, Báňského úřadu, OŽPaZ KÚ atd.
- Konkrétní zkušenosti ČSOP Valašské Meziříčí za více než 30 let činnosti v oblasti obnovy mokřadů
- Vytvoření pracovní skupiny kompetentních osob pro zpracování strategie
- Diskuze k názorům týkajících se uchování a tvorby mokřadů ve skrytém či naopak v otevřeném prostoru
Podrobné informace ke stažení zde:
Pro účely šíření informací o probíhajícím projektu mezi veřejností byly vyhotoveny dvě informační cedule, které jsou umístěny u lokalit Střítežík a komplex mokřadních tůní Hrachovec - Zástruží


Informační leták určený pro veřejnost je uveden níže. Materiál ve formátu PDF je dostupný zde:


PROJEKTY REALIZOVANÉ DŘÍVE

STROMY POHÁDEK, POVĚSTÍ I SMUTKU NA VALAŠSKU A KYSÚC
Historie obou našich národů je spolu po staletí spjata. Zpravidla si ale připomínáme jen politické záležitosti z posledních desetiletí a na dílčí místní epizody zapomínáme. A přitom jsou zde pamětníci mnohdy i třísta letí - památné stromy, ke kterým se váží události spjaté se soužitím Čechů a Slováků, často velmi tragické. A ty doplňují legendy a pohádky vážící se v přeshraniční oblasti ke stromům dalším, stejně pamětným a tajuplným.
Český svaz ochránců přírody se čtyřicet let zabývá odborným ošetřováním zeleně a na Valašsku prakticky neexistuje Památný strom, který bychom neošetřovali či alespoň neoznačili státním znakem. Jen o málo delší časové období se známe s významným slovenským fotografem Jaroslavem Veličkou, který dokumentuje zejména přírodu Kysúc a také významné stromy zde. A s ním spolupracuje Jozef Marec, který události a legendy dokumentuje v terénu a zaměřuje se zejména na stromy. A tak jsme společně i s dalšími členy partnerského občanského sdružení Letobiel Žilina připravili projekt kulturně-historické společné publikace Stromy pohádek, pověstí i smutku Valašska a Kysúc.
Jedná se o aktivitu Fondu malých projektů, z prioritní osy Rozvoj místních iniciativ-Zvyšování institucionální kapacity a dovednosti organizačních struktur v oblastech efektivní správy, vzdělávání, kulturního a přírodního dědictví.
Konkrétně je to aktivita směřující k propagaci přeshraniční spolupráce a společného území - vydání společné publikace. Publikace bude obsahovat nejméně 25 významných a památných stromů z přeshraniční oblasti Kysúc a Valašska. Každý strom zde bude mít své fotografie ze současnosti a pokud se podaří nějaké najít, tak i z historie. Bude zde popsána událost, pověst či pohádka vážící se ke stromu, druhové strom samotný a pokud se najdou nějaké archivní dokumenty, tak zde budou reprodukovány po posouzení historiků i ony. Projekt potrvá 12 měsíců. Tvůrčí kolektiv vybere jednak stromy, které ze své praxe zná, ale také začne v terénu i další takové významné stromy vyhledávat. Výběr stromů do publikace bude proveden společně a stejně tak i celá práce na přípravě a vydání knihy.
Již dříve jsme vydali obrazovou publikaci Památné a významné stromy Valašska, ve které již jsou některé z vybraných stromů zahrnuty.



O jedné z lip v Pulčíně jsme od kronikářky Ludmily Vráželové získali pověst - pohádku O lípě ve Štěpnici.

Publikace slouží jako propagace přeshraničního území i ke kulturně-historické osvětě a je využívána jako nástroj besed s podnikateli, obyvateli regionu i pracovníky samosprávy. Kniha je v nákladu 2000 ks.
Realizátoři projektu
OV ČSOP VSETÍN
LETOBIEL O.Z. ŽILINA (SK)
